Project Description

Rodzinna Firma Kamieniarska Staniszewskich

Zakład Kamieniarski Józefa Staniszewskiego 1934 ul. Nowy Świat 18 w tle Huta Szkła i budynek Monopolu Tytoniowego

Zakład Kamieniarski Józefa Staniszewskiego 1934 ul. Nowy Świat 18 w tle Huta Szkła i budynek Monopolu Tytoniowego

Przez ponad 115 lat zakłady kamieniarskie rodziny Staniszewskich są świadkami i uczestnikami historii miasta Radomia. W 1900 r. Piotr Leon Staniszewski (1864-1934) założył Zakład Kamieniarsko-Rzeźbiarski w Radomiu przy ulicy Starokrakowskiej vis-a-vis szpitala Starozakonnych. Firma wykonywała wszelkie zamówienia na roboty pomnikowe i budowlane, tak z piaskowca, jak i marmuru. Posiadała wielki, jak na owe czasy, wybór gotowych pomników krajowych i zagranicznych.

Piotr Leon i Florentyna Staniszewscy doczekali się licznego potomstwa, wśród którego synowie Józef, Jan i Leon założyli własne zakłady kamieniarskie i budowlane, przez co rzemieślnicze tradycje rodzinne zostały przekazane kolejnym pokoleniom.

Radomskie cmentarze pełne są starych pomników i grobowców sygnowanych firmą Staniszewskich. Do dnia dzisiejszego podziwiany jest kunszt artystyczny dzieł nestorów rodu. Wiele starych kapliczek w Radomiu i na Ziemi Radomskiej jest autorstwa Staniszewskich, którzy pozostawili trwały ślad w życiu i krajobrazie naszego miasta.

Piotr Leon Staniszewski z żoną Florentyną i najstarszym synem Józefem i jego żoną Genowefą

Piotr Leon Staniszewski z żoną Florentyną i najstarszym synem Józefem i jego żoną Genowefą

Podobnie jak wiele starych radomskich rodzin również i Staniszewscy doświadczyli tragicznych losów wojny i okupacji. Jan Staniszewski s. Piotra Leona zginął w Oświęcimiu zamordowany przez hitlerowców. Członkowie rodziny działali w konspiracji, a w mieszkaniu Leona Staniszewskiego była skrzynka kontaktowa Ponurego.

Ponad 50 lat komunizmu nie przerwało działalności firm kamieniarskich Staniszewskich. Mimo represji i sankcji urzędniczych oraz powszechnych braków materiałowych zakłady trwały i świadczyły dalej swoje usługi mieszkańcom Radomia.

Dzięki rodzinie Staniszewskich udało się ocalić kilkadziesiąt zabytkowych macew, które wykupione z narażeniem życia od niemieckich przewoźników wiozących je na budowę lotniska na Sadkowie zostały zakopane w czasie II wojny światowej i przechowane do czasów wolnej już Polski. Dziś stanowią bezcenny pomnik kultury żydowskiej w naszym mieście.

Już piąte pokolenie Staniszewskich ma zaszczyt kontynuować rodzinne tradycje rzemieślnicze w rzemiośle kamieniarskim. Znakomita większość rodziny wciąż mieszka i pracuje w Radomiu.


Galeria zdjęć